Kuriozitete

86-vjeçarja nga Bostoni, stjuardesa më e vjetër në botë (FOTO)

Një grua nga Bostoni, e cila ka punuar në aeroplan për 65 vjet, u emërua stjuardesa më jetëgjatë në botë në Librin e Rekordeve Guinness. Bette Nash, 86 vjeç, filloi të punojë si stjuardesë në vitin 1957 për Eastern Airlines dhe vazhdon edhe sot e kësaj dite në American Airlines pa asnjë mungesë pune, konfirmoi ky libër i rekordeve.

Nash tha se ajo e ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së saj duke punuar në anijen Nju Jork-Boston-Uashington sepse e lejon atë të kthehet në shtëpi natën për t’u kujdesur për djalin e saj, i cili ka aftësi të kufizuara, shkruan Upi.

Guinness tha se Nash është gjithashtu stjuardesa më e vjetër që shërben aktualisht në botë. Nash tha se në vitin 2017, kur ajo festoi 60-vjetorin e saj me kompaninë, se puna ka ndryshuar ndjeshëm që nga ditët e para. “Duhej të kishe një lartësi të caktuar, duhet të kishe një peshë të caktuar. Më parë ishte e tmerrshme. Shtoje disa kilogramë dhe duhej të vazhdoje të peshoje veten”, tha ajo për WJLA-TV.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button