Kuriozitete

A mundet kafja dhe çaji të zëvendësojnë ujin?

Ekspertët kanë gjetur një përgjigje disi të habitshme në pyetjen se nëse kafja dhe çaji mund të numërohen si pirje e ujit, megjithëse një filxhan kafe nuk është aq hidratues sa një gotë ujë, ajo llogaritet si marrje lëngu, por duke e ndarë sasinë në gjysmë .

Mbajtja e hidratimit është thelbësore për shëndetin e përgjithshëm dhe uji i thjeshtë është mënyra më e mirë për ta bërë atë. Pra, nëse kafeja dhe çaji përgatiten me ujë, a mund të përfshihen ato në marrjen tuaj ditore të ujit apo thjesht të dehidroheni direkt?

“Për shkak të kafeinës, kafeja është edhe një diuretik natyral dhe një stimulues i fshikëzës. Çaji ka një efekt të ngjashëm,” thotë urologu Vanita Sima-Cheng, transmeton portal arbresh.info

Ndërsa kjo është e vërtetë, efektet diuretike janë të lehta dhe hulumtimet tregojnë se kafeja dhe çaji nuk kanë efekt dehidrues kur konsumohen në masë.

A llogaritet një filxhan kafe si një gotë ujë?

Edhe pse një filxhan kafe nuk është aq hidratues sa një gotë ujë, ajo mund të përfshihet në marrjen tuaj ditore të lëngjeve.

“Për shkak se vepron si diuretik, unë do ta numëroja kafenë si rreth gjysmën e më shumë lëngut. Për shembull, një filxhan kafe llogaritet si gjysmë filxhani ujë”, shpjegon Dr. Catherine Ëaldrop.

Shumica e çajrave përmbajnë kafeinë, por dukshëm më pak se kafeja. Çajrat bimorë, megjithatë, nuk përmbajnë kafeinë dhe sipas standardeve të saj do të ishin të barabarta me një filxhan të plotë me ujë.

Megjithëse ende nuk ka shifra të sakta për këtë, besohet se ato mund të përdoren si udhëzime të përgjithshme për të siguruar marrjen adekuate të lëngjeve.

Llojet e ndryshme të kafesë dhe çajit do të ndikojnë ndryshe në nivelin e hidratimit. Për shembull, kafeja ose çaji i zi do të jetë më pak hidratues sesa kafeja e bardhë ose një filxhan çaji me qumësht ose shumë sheqer ose ëmbëlsues si mjalti.

Ndërsa qumështi mund të mos duket të jetë një burim i mirë i hidratimit, disa studime kanë treguar se inkurajon rehidratimin pas ushtrimeve, madje besohet se ka efekt më të madh sesa disa pije energjike.

Mundohuni të mos i ëmbëlsoni pijet e qumështit, sepse pijet e ëmbla mund të çojnë në dehidrim më shpejt sesa pijet pa ëmbëlsira./arbresh.info/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button