Sport

Allegri ishte në listën e ngushtë për trajner të Barcelonës

Ish-drejtori i Barcelonës, Eric Abidal zbulon se Max Allegri ishte në listën e ngushtë të Blaugranas në janar të vitit 2020.

Barcelona shkarkoi trajnerin Ernesto Valverde në verë me Quique Setien, i cili e zëvendësoi atë.

“Në listën time ishte Mauricio Pochettino, Quique Setien, Max Allegri dhe Xavi Hernandez. Quique u emërua, por opsioni im i parë ishte Pochettino, ”tha Abidal për The Telegraph.

“Unë i thashë bordit, duhet të sjell trajnerin më të mirë që mundemi në treg. Unë nuk jam këtu për politikë sepse ai ishte më parë në Espanyol. Për mua, nuk është politikë. Doja më të mirën dhe Pochettino është një nga më të mirët në lojën tonë. Ai arriti në finalen e Ligës së Kampionëve me Tottenhamin, ju duhet ta respektoni këtë, ai ka një filozofi të mirë të lojës, një filozofi të mirë të stërvitjes, lojtarët e duan atë dhe unë mendoj se ai do të ishte një trajner më i mirë tani për këtë situatë” – tha Abidal

Barcelona shkarkoi Abidal pas humbjes 8-2 kundër Bayern Munchen në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve këtë gusht të kaluar.

Katalanasit gjithashtu shkarkuan Quique Setien pas tetë muajsh në krye të detyrës. /Gazeta Express/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button