Sport

Arsyet pse Barcelona beson se mund ta mposht PSG-në

Barcelona e pret të martën Paris Saint-Germain në ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve në ndeshjen 1/16 e finales.

Kur u tërhoq shorti, katalanasit ishin në trazira dhe frikë përpara kampionëve të Francës. Që nga ajo kohë, ata kanë bërë një rrugë të gjatë dhe tani janë një nga ekipet më në formë të Spanjës.

Tani, Barcelona dëshiron që ta mposhtë PSG-në për një numër arsyesh, përcjell Gazeta Express.

Shfaqjet mbresëlënëse

Tifozët e Barcelonës po kënaqen duke parë ekipin e tyre duke luajtur përsëri dhe ekziston një optimizëm relativ rreth klubit.

Ata kanë luajtur shtatë ndeshje LaLiga Santander në muajin e fundit dhe i kanë fituar të gjitha.

Lionel Messi është në gjendjen më të mirë

Forma e Messit është e pakontestueshme dhe ai e tregoi atë përsëri dje kundër Alaves.

Ai ka luajtur në një nivel shumë më të lartë që nga dhjetori. Kur ai është në formë, Barcelona mund të mposhtë këdo.

Përmirësimi i përgjithshëm

Në krye të Messit, lojtarë si Antoine Griezmann dhe Frenkie de Jong janë rritur gjithashtu, duke filluar 2021 në një nivel mbresëlënës.

Roli i holandezit është zhvendosur dhe ai është bërë vendimtar, madje edhe duke shënuar rregullisht tani.

Lëndimet e PSG-së

Përtej situatës së vetë Barcelonës, PSG ka vështirësitë e veta tani.

Mauricio Pochettinos i mungojnë një numër lojtarësh të rëndësishëm dhe madje Neymar tani është jashtë në ndeshjen e parë, ndërsa pjesëmarrja e tij në Parc des Princes është gjithashtu në dyshim.

Angel di Maria do të humbasë gjithashtu ndeshjen në Camp Nou, ashtu si një numër lojtarësh të tjerë. /Gazeta Express/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button