Sport

Befasi! Ja ku mund të luhet Finalja e ‘Champions’ në vitin 2024

Finalja e Ligës së Kampionëve mund të luhet në NewYork në vitin 2024, me UEFA-n që planifikon një riparim të plotë të garës elitare evropiane për klube.

UEFA do të rindërtojë garën elitare në tri vitet e ardhshme me planet për të zgjatur numrin e ekipeve nga 32 në 36.

Në vend të tetë grupeve me nga katër, skuadrat do të merrnin pjesë në një grup të madh, duke përdorur ‘Sistemin Zviceran’, por një tjetër ndryshim i madh mund të jetë vendndodhja e finales.

Sipas mediumit britanik The Sun, UEFA ka filluar idenë e marrjes së shfaqjes së futbollit evropian në ‘Big Apple’ për finalen e parë të përditësuar.

Disa finale të radhës tashmë janë planifikuar të jenë në Stamboll, St Petersburg, Munich dhe Wembley, nën formatin aktual, por asgjë nuk është vendosur pas kësaj.

Nuk është hera e parë që flitet për marrjen e finales jashtë vendit, me SHBA-të gjithashtu i përmendur si emër potencial për organizimin e finales.

Në nëntor të 2019 u raportua se TEAM Marketing AG, i cili përfaqëson interesat komerciale të UEFA-s, kishte folur me partnerë të mundshëm dhe mbajtës të të drejtave të medias të planit.

Pretendimet shkuan deri aty sa të thuhej që Stadiumi Metlife, i cili është shtëpia e New York Giants dhe New York Jets, dhe ka pritur dy herë WrestleMania, është vendndodhja e tyre e preferuar.

Nëse finalja do të zhvillohej në 3 pasdite me kohën lokale në New York, atëherë ajo do të fillonte në orën 20:00 në Mbretërinë e Bashkuar dhe 21:00 në Evropën kontinentale, e cila është koha e zakonshme e fillimit të finales.

Sidoqoftë kjo sigurisht do të ndikonte në tifozët që dëshironin të udhëtonin për ndeshjen pasi do të ishte më larg se shumë vende në kontinent./arbresh.info/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button