Slider

Biden betohet nesër: Uashingtoni po mbrohet me 25,000 ushtarë të Gardës Kombëtare “të gatshëm për gjithçka”

Gjithçka duket gati për inaugurimin e Joe Biden. Ai do të jetë Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Dhe ndërsa deri vonë, problemi i atyre që ishin në krye dukej të ishte shmangia e tubimeve, për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit, pushtimi i Kapitolit vendosi parametra të rinj të sigurisë.

Kreu i Gardës Kombëtare njoftoi se tashmë 25,000 ushtarë të armatosur po mbrojnë Uashingtonin. Ai madje i përshkroi ata si “të trajnuar dhe të gatshëm për çdo eventualitet”, duke shtuar se nuk shqetësohet për mundësinë e një kërcënimi të brendshëm, pas inspektimeve të kryera nga FBI.

Gjenerali Daniel Hokanson theksoi se vendosja e trupave në përurimin e Biden ishte një praktikë standarde. Sidoqoftë, numri i ushtarëve u rrit pas pushtimit.

Pentagoni ka autorizuar gjithashtu një shtesë prej 750 trupash të specializuar në armë kimike, biologjike, bërthamore, radiologjike dhe shpërthyese për të siguruar ndihmë shtesë për kryeqytetin e SHBA-së.

Vendimi për ushtarët e armatosur gjatë betimit u mor nga shërbimet sekrete, mes kërcënimeve në rritje. Sidoqoftë, gjenerali Hokanson tha se ai nuk ishte i shqetësuar për mundësinë e një sulmi të brendshëm, duke siguruar që ekstremizmi i çdo lloji nuk ishte i lejuar.

Gjenerali u takua me Gardën Kombëtare, të cilët mbërritën në Uashington dhe u mblodhën. Mbi të gjitha, mes tyre, ushtarët janë trajnuar se si të identifikojnë një kërcënim të mundshëm të brendshëm.

Çfarë do të bëjnë 750 ushtarë me specializim në armë?

Në të njëjtën kohë, zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare i thanë Politico, për 750 ushtarakë të specializuar në armë kimike, biologjike, bërthamore, radiologjike dhe shpërthyese, të cilat mbërritën në kryeqytet këtë javë.

Personeli është ekspert në armët kimike dhe bërthamore, si dhe në lëndët plasëse. Në të njëjtën kohë, ekipet mjekësore janë mobilizuar.

Në të njëjtën kohë, FBI po vazhdon procesin e certifikimit të Gardës Kombëtare që do të ndërmarrë betimin e qetë.

Tashmë, sipas Associated Press, dy ushtarë kanë dhënë dorëheqjen sepse ishin të lidhur me organizatat ushtarake të ekstremit të djathtë. Sidoqoftë, asnjë plan nuk u gjet kundër Joe Biden. Deri më tani nuk është sqaruar se cilit grup i përkasin anëtarët e Gardës Kombëtare ose çfarë pozicioni kanë shërbyer.

Gazetarë me jelekë antiplumb

Nga frika, shumë media amerikane dhuruan … pajisjet e nevojshme për stafin e tyre gazetaresk, i cili u referohet zonave të luftës.

Për ta mbajtur të sigurt stafin e tyre, menaxhmenti u dha atyre jelekë antiplumb dhe madje maska ​​asfiksuese për çdo rast, sipas CNN.

“Dhomat e lajmeve të tilla si Los Angeles Times kanë shpërndarë pajisje mbrojtëse dhe kanë trajnuar stafin e tyre në seminare sigurie”. Pas sulmeve të përgjakshme në Kapitol më 6 janar nga trazirat në mbështetje të Donald Trump që la të vdekur pesë persona, gazetarët duhet të jenë të përgatitur për çdo eventualiteti”, tha rrjeti amerikan. Qëllimi im është të mbroj stafin tim, të mbroj gazetarët e mi dhe t’i mbaj ata të sigurt”, tha Gabriel Kelly, kryeredaktor i Los Angeles Times.

Mediat amerikane janë informuar nga FBI për mundësinë e protestave të armatosura në të pesëdhjetë shtetet e SHBA, vetëm disa orë para betimit të Joe Biden. Gazetarja e Angeles Times, Sarah Weir, e cila do të mbulojë inaugurimin e presidentit të 46-të të SHBA, ka mësuar të përdorë maskën asfiksuese pas provave.

Në të njëjtën kohë, imazhet nga përgatitjet për betimin janë mbresëlënëse.

Qindra mijëra flamuj të SHBA-së u ngritën në National Mall, vend i madh që çon në Lincoln Memorial në Capitol, përpara inaugurimit të Joe Biden.

“Fusha e banderolave” me gati 200,000 asteroide (191,500 për të qenë të saktë) përfaqëson qytetarët të cilët nuk do të jenë në gjendje të marrin pjesë në ceremoninë e pazakontë të betimit në Biden për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Flamujt u vendosën me kujdes në rreshta përpara Kapitolit, pas një ngjarjeje të ngjashme për nder të viktimave të pandemisë pranë Monumentit të Uashingtonit. Sipas komitetit të betimit (PIC), rrezet e dritës përfaqësojnë 50 shtetet amerikane dhe zotërimet e SHBA-së dhe ndriçuan Qendrën Kombëtare për 46 sekonda në nder të presidentit të 46-të, Joe Biden.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button