Sport

Çmimi që paguan Atletico Madrid për Suarez

Transferimi që e çoi Luis Suarezin nga Barcelona në Atletico Madrid tronditi La Liga verën e kaluar ndërsa një nga yjet e kampionatit kaloi mes dy rivalëve të titullit.

Sulmuesi uruguajan deri më tani ka qenë vendimtar për klubin e tij të ri që duke shënuar 16 gola në kampionat deri më tani dhe i ka çuar ata në krye të renditjes me 54 pikë nga 21 ndeshjet e tyre fillestare – gjashtë larg sfiduesve të tyre më të afërt me një lojë në dorë .

Sidoqoftë, kishte një farë paqartësie dhe pasigurie në lidhje me tarifën e transferimit.

Tani, të dy Diario Sport dhe ESPN raportojnë se Blaugrana mori 5 milion € para për sulmuesin me përvojë, së bashku me një shtesë prej 6 milion € në lidhje me performancën, transmeton arbresh.info.

Pretendohet që Atleti ka paguar 2 milion € për Suarez pasi ka bërë 20 paraqitje për klubin, me 2 milion € të tjera për t’u paguar nëse Los Rojiblancos arrijnë çerekfinalet e Ligës së Kampionëve duke mposhtur Chelsea dhe më pas 2 milion € më shumë në lidhje me performancat e sezonit të ardhshëm .

Thuhet se Suarez dëshironte që asnjë pagesë transferimi të mos paguhej, por klubet ranë dakord mbi të për të ndihmuar marrëdhëniet e tyre të ardhshme./arbresh.info/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button