BotaLajme

DËNOHET ME VDEKJE NJË GRUA SAUDITE NGA NJË GJYKATË PENALE PËR VRASJEN E SHËRBYESES SË SAJ

Një gjykatë penale në Arabinë Saudite i ka dhënë dënimin me vdekje një gruaje saudite për vrasjen e shërbyeses së saj nga Bangladeshi, ku një grup të drejtave të drejtorëve thonë se ishte një shembull i rrallë i një punëdhënësi që u shpall fajtor për abuzimin e një punëtori migrant në vendin e Lindjes së Mesme, tranmseton Insajderi.

Ayesha al-Jizani u dënua të dielën me vdekje nga gjykata për vrasjen e Abiron Begum në mars 2019, rreth dy vjet pasi Begum shkoi në shtetin e Gjirit në kërkim të një pune më të paguar, tha një zyrtar i qeverisë nga Bangladeshi, raporton Al Jazeera.

Familjarët e Begum dhe qeveria e nxituar e Bangladeshit të merrte masa kundër ndërmjetësuesve që “mashtruan” Begum, 40 vjeç, për të marrë në Arabinë Saudite katër vjet më parë.

“(Ajo) donte të shkonte jashtë për të fituar më shumë para në mënyrë që mund të paguante për prindërit e saj të moshuar”, i tha Ayub Ali, kunati i Begum Fondacionit Thomson Reuters. “Ata filluan ta torturonin atë dy javë pasi ajo u largua. Ajo na thërriste dhe qante … ne iu lutem ndërmjetësve këtu që kthehen, por askush nuk na dëgjon”.

Burri i Jizani u burgos për tre vjet për dështimin për të ndihmuar Begum-in për të marrë trajtim mjekësor dhe për të bërë punën e saj jashtë shtëpisë familjare në mënyrë të paligjshme, konfirmoi Ahmed Munirus Saleheen, një zyrtar i lartë në ministrinë e të huajve të Bangladeshit.

Djali i Jizani u dërgua në një strukturë për të mitur për shtatë muaj, shtoi Saleheen. Aktivistët thanë se vendimi i gjykatës saudite kundër një punëdhënësi ishte i pazakontë.

“Unë kam punuar në fushën e migracionit për disa vjet dhe nuk kam dëgjuar kurrë për një vendim të tillë,” tha Shakirul Islam, kreu i Programit Ovibashi Karmi Unnayan, i cili merret me të drejtat e emigrantëve në Bangladesh. /Insajderi.com

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button