Kuriozitete

E pazakontë, në Rusi bie borë me drita blu

Festat në shumë vende reflektojnë me dritat e varura në shtëpi, por në pjesën e largët të Rusisë ka rënë botë vezulluese me drita blu.

Kjo u vu re nga biologët që punonin në Arktik në brigjet e Detit të Bardhë, të cilët konformuan drita të zbehta blu që shkëlqenin në borë, shkruan Daily Mail transmeton arbresh.info

Vera Emelianenko, mikrobiologe që qëndronte në një stacion të largët në terren, mblodhi një pjesë të borës, e vendosi nën një mikroskop dhe zbuloi se shkëlqimi ishte nga kafshët e vogla biolumineshente të quajtura kopepodë.

Të quajtur insektet e detit, këto krijesa zakonisht gjenden në oqean në thellësi prej 90 metrave gjatë ditës dhe më pas vetëm disa metra gjatë natës.

Biolumineshenca është një fenomen natyror që shkaktohet nga një reaksion kimik.

Kjo ndodh kur energjia kimike mbulohet nga energjia e dritës, gjë që ndodh vetëm në një krijesë që mban një molekulë të quajtur luciferinë.

Kur luciferina reagon me oksigjenin, krijon energji drite që duket si një shkëlqim mahnitës.

Ndoshta ajo që është më e habitshme është se bora e ndezur nuk ishte parë më parë në një stacion biologjik që ka qenë aktiv për më shumë se 80 vjet.

Besohet se kopepodët që shkëlqenin në dëborë ishin të gjallë kur Kosobokova i vuri re, pasi kafshët e vogla mund t’i mbijetojnë temperaturave jashtëzakonisht të ulëta.

Megjithatë, një tjetër studiues thotë se ato mund të kenë vdekur, pasi xixëllonjat ende shkëlqejnë pasi janë shtypur. /

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button