Kuriozitete

Facebook me orë inteligjente për të dhënat shëndetësore të përdoruesve të saj

Rrjeti po planifikon një orë inteligjente të pajisur me sensorë mjekësorë.

Facebook dëshiron të zhvillojë orën e vet inteligjente që mund të përdoret për komunikim, por gjithashtu ka ndërtuar një numër të sensorëve të fitnesit dhe shëndetit.

Sipas një raporti nga mediumi amerikan “The Information”, ora do të shitet në vitin 2022 dhe do të përdorë sistemin operativ Android Wear OS. Deri më tani, Facebook nuk ka pranuar të komentojë, transmeton Telegrafi.

Nuk është sekret që rrjeti social dëshiron të jetë më i pranishëm me pajisjet e veta në të ardhmen.

Përpjekjet e mëparshme për të sjellë një telefon inteligjent Facebook në treg kanë dështuar. Kompania ka qenë më e suksesshme me kufjet e saj VR nga prodhuesi Oculus. Syzet AR janë gjithashtu në zhvillim.

Pyetja mbetet nëse përdoruesit tani dëshirojnë t’ia besojnë të dhënat e tyre shëndetësore rrjetit, i cili ka rënë në mosrespekt në vitet e fundit për shkak të trajtimit të të dhënave dhe politikës së tij të përgjithshme të informacionit.

Tregu është gjithashtu mjaft konkurrues: Përveç Apple, prodhuesit aziatikë si Samsung dhe Xiaomi janë të përfaqësuar fuqimisht. /Telegrafi/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button