Kuriozitete

Finlanda përsëri renditet vendi më i lumtur në botë

Finlanda është emëruar vendi më i lumtur në botë për vitin e katërt me radhë, në një raport vjetor të sponsorizuar nga KB.

Raporti Botëror i Lumturisë renditi Danimarkën në vendin e dytë, pastaj Zvicra, Islanda dhe Hollanda, transmeton arbresh.info

Zelanda e Re ishte përsëri i vetmi komb jo-evropian në top 10. Mbretëria e Bashkuar ra nga 13 në vendin e 17.

Të dhënat nga studiuesi i analizave Gallup u kërkuan njerëzve në 149 vende të vlerësonin lumturinë e tyre.

Masat që përfshijnë mbështetjen sociale, lirinë personale, produktin e brendshëm bruto (PBB) dhe nivelet e korrupsionit u faktorizuan gjithashtu.

Vendi që konsiderohej si më i pakënaquri në botë ishte Afganistani, i ndjekur nga Lesoto, Botsvana, Ruanda dhe Zimbabve.

Kishte një “frekuencë dukshëm më të lartë të emocioneve negative” në pak më shumë se një të tretën e vendeve, thanë autorët e raportit, duke treguar me gjasë efektet e pandemisë.

Sidoqoftë, gjërat u bënë më mirë për 22 vende. Disa vende aziatike dolën më mirë sesa kishin në renditjen e vitit të kaluar, ndërsa Kina u zhvendos në vendin e 84-të nga e 94-ta.

“Çuditërisht nuk kishte, mesatarisht, një rënie të mirëqenies kur matet nga vlerësimi i vetë njerëzve për jetën e tyre,” tha John Helliwell, një nga autorët e raportit, në një deklaratë.

“Një shpjegim i mundshëm është se njerëzit e shohin Covid-19 si një kërcënim të zakonshëm, nga jashtë që prek të gjithë dhe se kjo ka gjeneruar një ndjenjë më të madhe solidariteti dhe bashkë-ndjenje.”

Finlanda “renditet shumë lart në masat e besimit të ndërsjellë që kanë ndihmuar në mbrojtjen e jetës dhe jetesës gjatë pandemisë”, thanë autorët.

Kombi Skandinav me 5.5 milion njerëz ka arritur shumë më mirë sesa shumica e Evropës gjatë pandemisë, me pak më shumë se 70,000 raste dhe 805 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins./BBC./arbresh.info/

Sipas raportit, dhjetë vendet më të lumtura janë:

  1. Finlanda

2. Danimarka

3. Zvicra

4. Islanda

5. Holanda

6. Norvegjia

7. Suedia

8. Luksemburgu

9. Zelanda e Re

10. Austria

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button