Sport

Gjashtë transferimet që mund të ndryshojnë gjithçka në botën e futbollit

COVID-19 ndikoi masivisht në shpenzimet e transferimeve në vitin 2020 dhe ndërsa ndikimet ekonomike të pandemisë janë ende duke u ndjerë si në futboll ashtu edhe në botën e gjerë, vera e 2021 ka të ngjarë të shohë shumë më shumë lëvizje, me gjashtë lojtarë në veçanti që do ta përcaktojnë të ardhmen në afatin kalimtar veror.

Gjashtë lojtarë nga më të mirët e botës pritet ta përcaktojnë fatin e tyre në verën e këtij viti.

Lionel Messi

Kurrë më parë, largimi i argjentinasit nuk ka qenë një mundësi kaq konkrete. Paris Saint-Germain dhe Manchester City janë të vetmit klube që mund të përballojnë pagën e tij astronomike dhe të dy janë të interesuar të nënshkruajnë me të.

Sidoqoftë, zgjedhja e Joan Laporta si president do të hapë dialogun midis klubit dhe lojtarit në lidhje me një zgjatje të kontratës. Përveç kësaj, tashmë ka zëra rreth Sergio Aguero që mbërrin për të ndërtuar një projekt sportiv për të bindur Messin të qëndrojë.

Cristiano Ronaldo

Koha e Ronaldos në Juventus do të mbahet mend për shënimet individuale dhe pak më shumë. Ai u soll te Bianconeri për të fituar Ligën e Kampionëve dhe, në tre sezonet e tij në Itali, klubi nuk ka arritur të kalojë çerekfinalen. “Zonja e Vjetër” u eliminua nga Ajax, Lyon dhe Porto në tri sezonet e fundit në garën më prestigjioze evropiane.

Kritikat ndaj ikonës portugeze kanë qenë të shfrenuara në ditët që nga humbja e Juventusit ndaj Portos dhe situata financiare në klubin italian mund të diktojë të ardhmen e Ronaldos.

Nëse ai ende ka mundësi të bashkohet me një klub që mund të fitojë Ligën e Kampionëve, ai do ta marrë atë dhe kjo largohet nga PSG nëse Kylian Mbappe largohet dhe Messi nuk shkon në Parc des Princes.

Sidoqoftë, nëse PSG shkon në një drejtim tjetër, a mundet Manchester United të sjellë në shtëpi një nga lojtarët e tyre të preferuar? Ata janë një nga klubet që ende mund të paguajnë një pagë të lartë pavarësisht nga pandemia.

Kylian Mbappe

Mbappe ka potencialin të ripërcaktojë mënyrën e funksionimit të transferimeve në futboll. Ai ka fituar gjithçka që ka për të fituar përveç Champions League dhe ka talent të jashtëzakonshëm. Sidoqoftë, kontrata e tij me PSG skadon në qershor 2022 dhe ai nuk ka treguar asnjë interes për të rinovuar deri më tani.

PSG pagoi 180 milionë euro për të dhe do të kërkonte mbase edhe dyfishin e tij për ta shitur atë.  Me sa u tha, PSG mund të lëvizë për të shmangur këtë duke e shitur atë këtë verë dhe Real Madrid është jashtëzakonisht i interesuar për shërbimet e kampionit të botës

Erling Haaland

Joan Laporta e ka identifikuar Haaland si një lojtar që mund të shkëlqejë në Camp Nou për dekadën e ardhshme. Aftësia e tij për të shënuar gola është pothuajse mbinjerëzore, megjithëse mbetet një shkallë konfuzioni rreth një klauzole të mundshme blerjeje brenda kontratës së tij me Borussia Dortmund.

Duke pasur parasysh gjasat që vlera e tij të mos jetë afër Mbappe, për një mori arsyesh, do të ketë konkurrencë serioze për nënshkrimin e norvegjezit.

Sergio Ramos

Mbrojtësi veteran nuk ka nënshkruar ende një rinovim me Real Madrid, edhe pse “Lufta e Ftohtë” mes tij dhe presidentit Florentino Perez duket se po shkrihet pas një dimri të vështirë.

Negociatat mbi një zgjatje ka të ngjarë të jenë më të hapura në javët e ardhshme, megjithëse ka mundësi për Ramos nëse ai nuk do të pranojë kushtet e Perez. PSG do të dëshironte që përvoja e tij të zëvendësonte atë të Thiago Silvas që u largua në Chelsea verën e kaluar. Përveç PSG-së edhe Manchester United është i interesuar për qendërmbrojtësin spanjoll.

David Alaba

Alaba tashmë ka konfirmuar se ai do të largohet nga Bayern Munchen në verë dhe ai ka shumë gjasa që të nënshkruajë për Real Madrid, pasi paraprakisht ka një marrëveshje gojore.

Sidoqoftë, është e vështirë të shihet se si Los Blancos do ta përshtatnin austriakun në të njëjtën skuadër si Ramos dhe Raphael Varane, kështu që është e mundur që ai të arrijë vetëm nëse një nga ata lojtarë largohet.

Nëse është kështu, do të ketë shumë destinacione të tjera alternative për Alaba, me Laporta gjithashtu të interesuar për ta sjellë atë në Katalonia.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button