Kuriozitete

Gruaja më e vjetër në botë që i “shpëtoi” virusit, feston ditëlindjen sot

Personi më i vjetër në Evropë, murgesha franceze motra Andre, po feston 117-vjetorin e lindjes pasi mbijetoi Covidin-19 muajin e kaluar dhe jetoi nëpër dy luftëra botërore, raporton AFP-ja.

E lindur Lucile Randon më 11 shkurt 1904, motra Andre tha se nuk e kuptoi se ishte infektuar me virusin korona, ku i infektoi 81 banorë të shtëpisë së saj të pensionit në qytetin juglindor Toulon, duke ua marrë jetë 10 prej tyre, transmeton IndeksOnline.

“Më thanë se e ke marrë virusin”, tha murgesha në shtëpi, ku ajo u ul duke u mbuluar në diellin e dimrit, sytë e saj të mbyllur dhe duart e shtrënguara në lutje. “Isha shumë e lodhur, është e vërtetë, por nuk e kuptova”, shtoi ajo me një zë të qëndrueshëm dhe të fortë që i përgënjeshtron vitet e saj.

Por David Tavella, zëdhënës i shtëpisë së pleqve Sainte Catherine Laboure, tha se ajo kishte “përjetuar një izolim të trefishtë: në karrigen e saj me rrota, në dhomën e saj dhe pa një vizitë”. “Kështu që ditëlindja e saj, ajo na gjallëron”, shtoi ai, pas shpërthimit vdekjeprurës.

Struktura, shtëpia e një duzine murgeshash, planifikon një masë të veçantë dhe shefi i kuzhinës po përgatit një festë ditëlindjeje me ëmbëlsirën e parapëlqyer të motrës Andre.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button