Sport

IFFHS zgjedh Barcelonën klubin më të mirë të dekadës

Barcelona në vendin e parë, Real Madridi i dyti dhe në të tretin Bayerni i Munich.

Ky është podiumi i klubeve më të mira në botë në dekadën së fundit, sipas IFFHS, Federatës Ndërkombëtare të Historisë së Futbollit dhe Statistikave.

Kjo është hera e dytë që Barcelona vlerësohet si klubi më i mirë i dekadës, pasi është renditur në vend të parë edhe për periudhën 2001-2010.

Në thelb, kjo renditje ndërkombëtare e kurorëzon ekipin e Messit më të mirin e 20 viteve të fundit.

Barça, thekson IFFHS, ka qenë klubi më i fortë në tre nga dhjetë vitet e fundit, por hera e fundit ishte në vitin 2015; Reali ka pasur sukses dy herë (i fundit, në vitin 2017), sikurse Bayerni i Munich, që ishte në çatinë e Botës në sezonin e fundit 2019-2020, pa harruar 2012-2013.

Tri janë klubet spanjolle në 10-shen më të mirë, katër janë angleze, një franceze (PSG) dhe një italiane (Juventusi).

10 klubet më të mira të dekadës (2011-2020)

1) Barcelona
2) Real Madrid
3) Bayern Mynih
4) Paris Saint Germain
5) Atletico Madrid
6) Juventus
7) Chelsea
7) Manchester City
9) Manchester United
10) Arsenal

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button