BotaLajme

Irani në telash edhe me administratën Biden, marrëveshja bërthamore zgjon kundërshtimet

Irani hodhi poshtë të enjten një thirrje nga SH.B.A. që ajo të kthehej në përputhje të plotë të marrëveshjes bërthamore së pari, duke këmbëngulur se kishte marrë vetëm “masa përmirësuese” që nga tërheqja e Amerikës, transmeton Gazeta Metro.


Administrata Biden të mërkurën konfirmoi gatishmërinë e saj për t’u kthyer në marrëveshje, e cila është varur nga një fije që nga vendimi i paraardhësit të tij Donald Trump për t’u tërhequr nga ajo në 2018.

Por Sekretari i Shtetit Antony Blinken, i cili bëri njoftimin, tha se SHBA do të kthehen në marrëveshjen e rënë dakord me fuqitë e mëdha në 2015 kur Irani të rifillojë angazhimet e tij.https://gjc.gjirafa.com/Home/IndexR?configId=4197-2&gjid=70179241&v=2.1&guid=bf3591ab30af430ba907d123d0bc18eb31b89f90c93d45ddbf26afcbbd96414a

Diplomati i lartë i Iranit, Mohammad Javad Zarif, të enjten hodhi poshtë kërkesën.

“Kontroll i realitetit për Sekretarin Blinken shkeli JCPOA’’, shkroi Zarif në Tëitter, duke iu referuar marrëveshjes me emrin e saj zyrtar, Planit të Përbashkët të Përgjithshëm të Veprimit.

Zarif tha se si dhe tërheqja e saj e njëanshme, SH.B.A. kishte vendosur gjithashtu sanksione që “bllokuan ushqimin / ilaçet për iranianët” dhe “ndëshkuan respektimin” e një rezolute të KB.

“Tani, kush duhet të ndërmarrë hapin e parë? Asnjëherë mos harroni dështimin maksimal të Trump,” shtoi ministri i jashtëm, duke theksuar se Irani “ishte respektuar nga JCPOA” dhe kishte marrë vetëm “masat e parashikuara rregulluese”.

Trump tërhoqi SHBA nga JCPOA dhe vendosi sanksione gjymtuese mbi Iranin në 2018, duke mbajtur një politikë të “presionit maksimal” kundër republikës Islamike./gazetametro.net

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button