BotaLajme

Ish-oficerja shpallet fajtore pasi vrau nga pakujdesia 20-vjeçarin me ngjyrë, shpërthen në lot ndërsa deklaron

Një ish-oficere veterane e policisë së Minesotës është shpallur fajtore për vrasjen nga pakujdesia të 20-vjeçarit Daunte Wright në prill të këtij viti.

Kim Potter shpërtheu në ndërsa deklaronte. Ajo ka pohuar se gabimisht kishte nxjerrë armën e vërtetët në vend të Taserit dhe ka vrarë të riun ndërsa i kërkoi të ndalonte makinën.

Vdekja e Wirght ndodhi në një kohë mes tensionesh të larta për gjyqin e vrasjes së George Floyd që po zhvillohej aty pranë.

Mbi Potter rëndojë dy akuza, vrasje e shkallës së parë dhe vrasje e shkallës së dytë, dhe është dënuar me 25 vjet burg dhe 50 mijë dollarë gjobë./albeu.com

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button