BotaLajme

Izrael, nis vaksinimi për Covid-19 edhe tek adoleshentët

Izraeli së fundmi ka filluar me vaksinimin e adoleshentëve. Zyrtarët e shëndetësisë kanë theksuar se rreth 30 për qind e popullsisë deri tani e kanë marrë dozën e parë.

Mediat bëjnë me dije se mbi 2.5 milion e nëntë milion banorëve që është popullsia e Izraelit e kanë marrë dozën e parë të vaksinës.

Fushata aktualisht e bën Izraelin një ndër vendet e para sa i përket vaksinimit masiv. Adoleshentëve të moshës 16-18 vjeç nga sot e më tej do t’u jepet doza e parë.

Izraeli filloi administrimin e vaksinave në 20 Dhjetor, duke filluar me profesionistë të shëndetit dhe duke proceduar shpejt edhe me të moshuarit, të sëmurët dhe grupet në rrezik, duke ulur moshën minimale të atyre që ishin më të rrezikuar, aq sa tani erdhi radha edhe për adoleshentët./abcnews.al

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button