Sport

Juventusi fiton në tavolinë ndeshjen e barazuar ndaj Lazio?

Dje erdhi lajmi për padinë e ngritur ndaj Lotito dhe dy mjekëve të Lazio pas çështjes së tamponëve. Hetuesit akuzojnë presidentin për shkeljen e nenit 4 të kodit të drejtësisë sportive (respektimi i parimeve të besnikërisë, korrektësisë dhe ndershmërisë), të nenit 44 dhe të Noif (pajtueshmëria për mbrojtjen e ilaçeve sportive) por mbi të gjitha jo respektimi i protokolleve shëndetësore në lidhje me Covid.

Siç shpjegohet nga Corriere dello Sport, palët do të shkojnë në gjyq.

Brenda një muaji do të jetë seanca e parë dëgjimore, më pas Apeli dhe në rast të një ankese të re, Kolegji i Garancisë Coni (siç bëri Napoli për ndeshjen e humbur fillimisht nga Juve).

Skuadra mund të penalizohet për sa i përket pikëve. Mund të kërkohet humbja 3-0 kundër Torino dhe Juve (në të cilat kanë marrë pjesë lojtarë të dyshuar pozitivë) dhe një penalitet në renditje.

Kjo do të thotë që bardhezinjtë mund të gjenin edhe dy pikë në renditje me një ndeshje (ndeshja në shtëpi kundër Napolit) që duhet të luhet.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button