BotaLajme

Kina: ‘Rasti Navalny është çështje e brendshme, e papranueshme ndërhyrja nga jashtë’

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Ëang Ëenbin tha se Kina e konsideron çështjen e Alexei Navalny si ekskluzivisht një çështje e brendshme e Rusisë dhe se ndërhyrja e jashtme është e papranueshme.

“Ne tashmë kemi deklaruar pozicionin e Kinës disa herë. “Çështja Navalny është ekskluzivisht një çështje e brendshme e Rusisë, forcat e jashtme nuk kanë të drejtë të ndërhyjnë,” vuri në dukje diplomati.

Bashkimi Evropian vendosi të martën sanksione për herë të parë nën regjimin e ri global për shkeljet e të drejtave të njeriut kundër katër shtetasve rusë gjatë arrestimit të Alexei Navalny. Pasi Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara njoftuan vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë. Lista e sanksioneve përfshin 14 organizata me formulimin “për prodhimin e armëve biologjike dhe kimike”. Përveç kësaj, sanksionet amerikane që synojnë individë dhe organizata specifike do të përfshijnë kufizime të eksportit dhe vizave.

Ministria e jashtme e Rusisë më vonë tha se përgjigjja ndaj sanksioneve të reja të SHBA nuk do të ishte domosdoshmërisht simetrike dhe se vendimi i marrë nga Uashingtoni ishte një triumf i absurdit dhe një sulm armiqësor që nuk do të ndikonte në politikën e Moskës, asgjë nuk mund të imponohej nga presioni.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button