Sport

Kufizime të reja për stadiumet e Serie A

Është raportuar se stadiumet italiane do të mbeten me kapacitet 75 për qind, por tifozët do të urdhërohen të mbajnë maskat e tyre në çdo kohë dhe ‘Green Pass’ mbetet i detyrueshëm.

Vala e fundit e COVID-19 po përhapet në të gjithë globin për shkak të variantit Omicron, i cili transmetohet shumë më lehtë se versionet e mëparshme të virusit.

Dy raundet e ndeshjeve të Serisë B të përcaktuara për periudhën e Krishtlindjeve janë shtyrë për shkak të numrit në rritje të rasteve mes lojtarëve dhe stafit.

Shpresohet gjithashtu se kjo do t’i japë të gjithëve kohë për të marrë injeksione përforcuese.

Ndërkohë, në Gjermani dhe Belgjikë stadiumet po mbyllen për tifozët, me lojëra të luajtura me dyer të mbyllura për të ndaluar përhapjen.

Kjo nuk duket të jetë rasti në Itali, ku sipas ‘La Gazzetta dello Sport’, qeveria do të ruajë kapacitetin aktual prej 75 për qind.

Vetëm ata me ‘Green Pass’ mund të hyjnë, pra me dëshmi të statusit të vaksinimit ose rikuperimit të fundit nga COVID-19, por një shtupë negative e fundit nuk është më e pranueshme si një formë hyrjeje.

Treguesi tjetër është se maskat e nivelit FFP2 duhet të mbahen gjatë gjithë kohës, madje edhe në arena të hapura.

Kjo tashmë është sugjeruar, por tani do të shtrëngohet me gjoba të mundshme.

Ndërkohë, raportohet se Green Pass duhet të rinovohet çdo gjashtë muaj dhe jo nëntë muaj.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button