Slider

Mediumi spanjoll “El Periodico” shkruan për Kosovën, përmend Kurtin, Kadaren, Haradinajn, Thaçin e Millosheviqin

Mediumi spanjoll “El Periodico” i ka kushtuar një artikull të veçantë Kosovës.

Gazetari spanjoll, Ramon Lobo e ka titulluar artikullin “Kosova i thotë lamtumirë brezit të luftës”, transmeton Indeksonline.

Në krye të artikullit flitet për luftën e Kosovës dhe regjimin e Sllobodan Millosheviqit nga viti 1989 deri 1999.

Po ashtu shkruhet dhe për pavarësinë e Kosovës. Brenda këtij artikulli flitet edhe për historinë e Kosovës. Në këtë pikë, autori i lajmi përmendi librin “Tri këngë zie për Kosovën” nga autori i njohur shqiptar, Ismail Kadare.

“Kosova është sot një gropë papunësie dhe korrupsioni në të cilin mafia shqiptare , disa të lidhura me aktorë të rëndësishëm politikë, janë të shfrenuar. Zgjedhjet e 14 shkurtit kanë konfirmuar shfaqjen e një brezi të ri që mishërohet nga Albin Kurti, udhëheqësi historik i Vetëvendosjes (Vetëvendosja). Ajo lindi si një lëvizje studentore dhe tani është partia që mbledh pakënaqësinë e rrugës. Kurti kurrë nuk mori armët, kështu që ai nuk ka frikë të akuzohet për krime lufte. Instrumenti i tij ka qenë rruga. Ai ka qenë në të gjitha protestat në Prishtinë, nuk ka rëndësi kundër kujt, si dhe ai pagoi burgun për të”, thuhet ndër të tjera në lajmin e mediumit spanjoll.

“Dy nga udhëheqësit kryesorë guerilë, Ramush Haradinaj dhe deri vonë Presidenti Hasim Thaçi, kanë pasur probleme me gjykatat ndërkombëtare”, shkruhet në artikull./Indeksonline/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button