BotaLajme

Merkeli për vaksinat COVID-19: Do të bëhen si ato të gripit, duhet rivaksinim

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka thënë se qytetarët mund të kenë nevojë të vaksinohen kundër koronavirusit për “shumë vite që vijnë”.

Merkel zhvilloi bisedime me guvernatorët e shtetit, përfaqësuesit e industrisë farmaceutike dhe përfaqësuesit e Komisionit Evropian të hënën, për të diskutuar mënyrat për të forcuar fushatën e ngadaltë të vaksinimit të vendit, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Duke folur para gazetarëve në një konferencë shtypi më pas, Merkel tha se situata me COVID-19 është “e ngjashme me vaksinën e gripit, ku ju ri-vaksinoni kundër mutacionit të ri të virusit çdo herë”.

Ajo shtoi se pavarësisht shqetësimeve në lidhje me fillimin e ngadaltë të Gjermanisë për programin e saj të vaksinimit, ajo ishte me shpresë se çdo qytetari gjerman do të ofrohej një goditje deri në 21 shtator – ditë para se vendi të mbajë një zgjedhje kombëtare në të cilën ajo nuk do të qëndrojë më për kancelare.

“Edhe nëse Johnson & Johnson dhe CureVac nuk marrin miratim, kjo furnizim mund të bëhet për të gjithë në përputhje me numrat që janë në dispozicion tani,” u tha Merkel gazetarëve.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button