Sport

Muller-Lewandowski, partneriteti më produktiv në top-5 ligat evropiane

Përgjatë viteve ka pasur shumë dyshe dinamike në futboll që janë dukur telepatike.

Kompania e këshillimit të të dhënave të futbollit Driblab ka mbledhur të dhëna në lidhje me dyshet sulmuese gjatë tre viteve të fundit në pesë ligat kryesore evropiane për të parë se cili ka qenë dyshja më e mirë në Evropë.

Duke përdorur të dhëna nga sezonet 2018/19, 2019/20 dhe 2020/21, ka dy çifte që janë shumë më tepër se të tjerët.

Robert Lewandowski dhe Thomas Muller kanë arritur të kombinohen për 14 gola në tre sezonet e fundit, nga të cilat tetë erdhën në sezonin e fundit, kur Muller ka asistuar për Lewandowskin.

Dyshja e dytë vjen nga Ligue 1, me Angel Di Maria që siguron 13 asistime për Kylian Mbappe.

Tjetra është dyshja sulmuese e Spurs, Son Heung-min dhe Harry Kane, me të dy lojtarët që asistojnë njëri-tjetrin nga 10 herë, gjithsej 20 gola mes tyre.

Joshua Kimmich gjithashtu ka siguruar 10 asistime për Lewandowski, një statistikë që barazohet nga Mbappe duke ndihmuar Neymar gjatë tre sezoneve të fundit.

Partneritetet e ekipit spanjoll janë në radhë, me një total prej nëntë golash të shënuar: Luka Modric ka ndihmuar Karim Benzema në nëntë raste, ndërsa Lionel Messi dhe ish shoku i skuadrës, Luis Suarez gjithashtu kanë asistuar në nëntë gola për njëri-tjetrin. /Gazeta Express/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button