BotaLajme

Rusia paralajmëron qytetarët të mos organizojnë protesta për Shën Valentin

Rusia u ka bërë thirrje qytetarëve të saj të mos marrin pjesë në demonstrata “të paautorizuara” për të mbështetur kritikun e burgosur të Kremlinit Alexei Navalny, transmeton Gazeta Metro.


Ministria e Brendshme e Rusisë ka përsëritur thirrjen e saj për qytetarët që të mos “marrin pjesë në tubime të paautorizuara”.

Është e paqartë nëse ministria u referohet protestave publike apo atyre të planifikuara në banesa.

“Ne ju kujtojmë se masat kufizuese vazhdojnë të veprojnë në rajone për shkak të situatës së vështirë epidemiologjike,” deklaroi ministria të enjten.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm dhe Komiteti Hetimor i Rusisë gjithashtu kanë lëshuar deklarata, duke paralajmëruar se qytetarët mund të përballen me akuza penale duke protestuar.

Ministria e Brendshme shtoi se 90 çështje penale janë hapur në lidhje me demonstrata të paautorizuara që nga fillimi i vitit.

“Personat që kanë kryer veprime të dhunshme duke bërë thirrje për shkelje në grupe të rendit publik, të cilët nuk janë në përputhje me kërkesat e ligjshme të policisë do të ndalohen dhe do të sillen para drejtësisë,” tha deklarata.

Rusia ka hedhur poshtë kritikat ndërkombëtare për burgosjen e Navalny, të cilën Kremlini e ka përshkruar si çështje të brendshme.

Figura kryesore e opozitës u arrestu nga policia në Moskë më 17 janar kur u kthye në vend nga Gjermania pasi u rikuperua nga një helmim që ai i fajëson Kremlinit.

Që nga kthimi i tij në Rusi, dhjetëra mijëra rusë kanë demonstruar në mbështetje të Navalny, e cila rezultoi në një goditje të rëndë të policisë dhe më shumë se 11,000 arrestime./gazetametro.net

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button