BotaLajme

SHBA përpjekje për të nxjerrë nga Ukraina grurin

Administrata Biden po punon ngushtë me aleatët evropianë në përpjekje për të gjetur rrugë për të nxjerrë grurin dhe misrin ukrainas jashtë vendit pasi Rusia bllokoi anijet ukrainase me drithë të niseshin për furnizimet ushqimore në mbarë botën, veçanërisht në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

Nga ana tjetër presidenti ukrainas konfirmon se procesi i negociatave për evakuimin e ushtarëve të fundit nga uzina e çelikut Azovstal vazhdon me Rusinë.

265 “ushtarë”, përfshirë 51 të plagosur rëndë, u evakuuan të hënën mbrëma nga Mariupoli ndërsa pritet të kryhet një shkëmbim me ushtaret e kapur rusë gjate luftës.

Ndërsa prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare Karim AA Khan njoftoi se është dislokuar ekipi më i madh i mjekësisë ligjore ndonjëherë në terren në Ukraine për krimet e luftës. Më 2 mars Gjykata ndërkombëtare hapi çështjen penale dhe ekipi do të mbledhë dëshmi dhe materiale mjeko-ligjore dhe dixhitale si pjesë e këtij hetimi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button