Sport

Si i shkuan huq Real Madridit plotë 304 milionë euro për të zëvendësuar Ronaldon

Real Madridi fitoi 100 milionë euro nga Juventus për shitjen e Cristiano Ronaldos në korrik të vitit 2018.

Në aspektin ekonomik, operacioni dukej shumë i dobishëm për Los Blancos në atë kohë. Sidoqoftë, kalimi i kohës ka treguar se nuk ishte aq fitimprurëse.

Madrilenët kanë shpenzuar më shumë se trefishi në përpjekje për të mbushur boshllëkun e lënë nga golashënuesi më i mirë në historinë e klubit dhe nuk kanë arritur ta mbulojnë atë.

Në total, klubi spanjoll ka shpenzuar 304 milionë në blerjen e futbollistëve në mënyrë që të zëvendësojë portugezin: Hazard (115 milionë), Vinicius (45 milionë), Rodrygo (45 milionë), Mariano Díaz (22 milionë), Jovic (60 milionë) dhe Brahim Diaz (17 milionë).

Sidoqoftë, problemi më i madh i Madridit nuk ka qenë shpenzimi i trefishtë, por ata që mbërritën në vendin e tij nuk kanë qenë në gjendje të tregojnë vetën, e për më tepër as afër pesë herë fituesit të Topit të Artë.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button