Kuriozitete

Telefoni i së ardhmes? Zbulohet smartphone i ri me një dizajn unik

Kompania kineze Xiaomi ka zbuluar konceptin e një smartphone të ri me ekran të lakuar. Pajisja përmban një ekran “ujvarë” me katër lakime në çdo skaj. Siç shihet dhe në video, pajisja e re konceptuale nuk ka asnjë kornizë.

Në vend të kësaj, ekrani lakohet rreth katër skajeve, duke i dhënë asaj një pamje futuristike. Nuk përmban asnjë buton fizik, qoftë për të rregulluar volumin, asnjë port për kufjet apo për karikuesin të përputhshëm me USB, shkruan abcnews.al.

https://metro.co.uk/video/embed/2349114

Meqenëse pajisja nuk duket se ka ndonjë buton, ka të ngjarë të përdorë të njëjtat butona anësorë virtual të ndjeshëm si Mi Mix Alpha. Në pjesën e pasme, pajisja konceptuese përmban një modul kamera drejtkëndëshe me një aparat fotografik dhe një blic.

“Forma e ekranit është një faktor vendimtar për përcaktimin e formës së smartphone-it të së ardhmes. Me përparimet e reja të Xiaomi, mundësi të reja janë krijuar me qëllim krijimin e një smartphone pa portë. Ky dizajn revoluzionar lejon që të gjitha anët e telefonit të mbulohen nga ekrani.”, është shprehur kompania. /abcnews.al

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button