BotaLajme

Teoritë e konspiracionit për Covid dhe vaksinat, Facebook dhe Instagram i mbyllin llogaritë shefit të famshëm të kuzhinës

Shefi i famshëm Australian i kuzhinës Pete Evans është bllokuar edhe nga Instagram, disa javë pasi faqja e tij në Facebook u hoq për shpërndarje në mënyrë të përsëritur të dezinformimit në lidhje me koronavirusin.

Facebook, i cili zotëron Instagram, tha: “Ne nuk lejojmë askënd të ndajë dezinformata në lidhje me Covid-19”.

Llogaria e Evans në Facebook u fshi në dhjetor, por ai kishte vazhduar të postonte në Instagram.

Shefi i kuzhinës ishte pjesë e jurisë për 10 sezone në shfaqjen Australiane “My Kitchen Rules”.

Ai ka tërhequr polemika vitet e fundit, sidomos për teoritë e tij mbi koronavirusin, si dhe për promovimin e pseudo-shkencës, në lidhje me dietat dhe kurat e kancerit.

Nëntorin e kaluar, ai humbi disa sponsorizime biznesi pasi ndau një meme në mediat sociale që përmbante një simbol neo-nazist.

Facebook konfirmoi të Mërkurën se Evans ishte hequr nga platforma e tij e famshme për ndarjen e fotove.

Gjiganti i mediave sociale tha: “Ne hoqëm llogarinë e Pete Evans për ndarjen në mënyrë të përsëritur të pretendimeve pa bazë në lidhje me koronavirusin ose vaksinat”.

“Ne nuk lejojmë askënd të ndajë dezinformata në lidhje me Covid-19 që mund të çojë në dëmtime të afërta fizike ose në lidhje me vaksinat Covid-19 që janë zhbllokuar nga ekspertët e shëndetit publik.”

Evans, i cili kishte rreth 1.5 milion ndjekës të Facebook-ut dhe rreth 278,000 ndjekës të Instagram-it, kishte ndarë një sërë teorish rreth ashpërsisë së virusit, mbajtjes së maskave dhe vaksinave, si dhe pretendime të pasakta në lidhje me rrjetin 5G.

Nuk ka asnjë koment deri tani nga Evans, por tha pas ndalimit në Facebook se ishte “shumë i lumtur që ishte një nga katalizatorët për një bisedë rreth një teme kaq të rëndësishme … lirisë së fjalës”.

Evans tha javën e kaluar se planifikonte të kandidonte për parlamentin federal.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button