Slider

Vaksinimin do ta fillojmë me 200 mijë vaksina kineze, tha Filipçe

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe ka deklaruar se nuk dëshiron të spekulojë me datën e saktë se kur do të arrijnë vaksinat në vendin tonë, por tha se kjo do të jetë shumë shpejtë.

Ai tha se po vazhdojnë kontaktet me Fajzer, me përfaqësitë e tyre në Beograd dhe në Romani prej ku pritet dokumentet që t’i lejohet Serbisë t’i eksportoj vaksinat tek ne.

“Vaksinimi kundër kovid-19 në vendin tonë do të fillojë me vaksinat kineze për furnizimin e të cilave jemi në fazën finale. Bëhet fjalë për 200 mijë vaksina për të cilat transportin e organizon Ministria e shëndetësisë”, ka bërë të ditur ministri Filipçe, raporton SHENJA.

Të parët për vaksinim do të jenë punëtorët shëndetësor ndërsa më pas kategoritë tjera të qytetarëve. /SHENJA/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button