BotaLajme

Vdes në burg burri që vrau 11 gra

Vrasësi serial Anthony Sowell, i cili vrau brutalisht 11 gra, ka vdekur në burg.

Sowell kishte qenë në rendin e vdekjes në Institutin Korrektues Chillicothe të Ohajos në SH.B.A., ku ai kishte vazhduar të vuante dënimin e tij për ngjarjen e tmerrshme të vrasjes 14 vjet më parë.

61-vjeçarit iu dha dënimi me vdekje për vrasjet e tmerrshme pasi policia gjeti trupat e kalbur të gati një duzinë grave në shtëpinë e tij.

Policia kishte hetuar Sowell për një përdhunim të pretenduar kur ata shkuan në shtëpinë e tij në Cleveland më 29 tetor 2009.

Oficerët vazhduan të bënin zbulimin e tmerrshëm të dy trupave. Ndërsa hetuesit kontrolluan shtëpinë e ish marinës, ata gjetën dhe identifikuan më vonë mbetjet e 11 grave.

Prokurorët thanë se ai kishte filluar të joshte viktimat e tij në shtëpinë e tij në 2007 para zbulimit. Shumë nga viktimat kishin histori të problemeve të drogës, dhe zhdukjet e tyre nuk raportoheshin menjëherë në polici.

Viktimat u tha se ishin lidhur dhe mbytur duke përdorur sendet shtëpiake para se të hidheshin në çanta dhe çarçafë.

Eshtrat e tyre u lanë në varre të cekëta, si dhe në hapësira për zvarritje ose thjesht u lanë të zbërtheheshin në ajër të hapur.

Pas një gjykimi, një juri e dënoi atë për vrasje të rëndë, përdhunim, rrëmbim, abuzim me kufoma dhe manipulim të provave. Ai gjithashtu u shpall fajtor për përpjekjen për të vrarë tre gra të tjera që mbijetuan.

Ai fillimisht u vendos të vdiste me injeksion vdekjeprurës në 29 Tetor 2012 por procesi i apelimit nënkuptonte që kjo nuk kishte ndodhur kurrë.

Duke njoftuar vdekjen e tij, një zëdhënës i Departamentit të Korrektimeve në Ohajo i tha Fox8 se Sowell kishte marrë kujdesin e fundit të jetës për një sëmundje terminale në Qendrën Mjekësore Franklin të hënën pasdite, dhe nuk ishte në lidhje me COVID-19.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button