Adoleshenti zbulon një skelet dinosauri të vjetër rreth 69 milion vjet

kk.jpg

Një djalë 12-vjeçar bëri zbulimin e jetës së tij kur gjeti një skelet dinosauri që daton 69 milion vjet.

Paleontologu amator ishte në shëtitje me babanë e tij në një pjesë të pasur me fosile të Alberta, Kanada këtë korrik, kur pa kockat që dilnin nga një shkëmb, shkruan BBC, transmeton portal arbresh.info

Djali, Nathan Hrushkin, thotë se kur pa kockat për herë të parë, thjesht mbeti pa fjalë.

“Isha sa i ngazëllyer, aq edhe i tronditur”, tha ai.

Nathan, i cili ka qenë i interesuar për dinosaurët që kur ishte gjashtë vjeç, shpesh shkon në shëtitje në Natyrën e Mbrojtjes së Kanadasë në vendin e mbrojtur të Kanadasë në Albertan Badlands me babanë e tij. Kështu këtë verë Nathan vendosi të inspektojë kockat e fosilizuara po rriteshin nga ana e një kodre.

Dinosauri është shkencërisht i rëndësishëm, sepse fosili është rreth 69 milion vjet i vjetër dhe të dhënat nga ajo periudhë kohore janë të rralla.

Në fund të viteve 1800, Badlands, ose Albertosaurus u quajt shtëpia e fosileve. Pjesa e sitit të konservimit ku djali edhe babai ishin duke ecur nuk ishte e njohur për zbulimet e fosileve, kështu që muzeu Royal Tyrell dërgoi një ekip ekspertësh për të gërmuar.

Deri më tani ata kanë gjetur midis 30 dhe 50 eshtra në murin e kanionit, të gjitha i përkasin një Hadrosaur të ri, që vlerësohet të jetë rreth tre ose katër vjeç./arbresh.info/

scroll to top