Barcelona vendos rekord historik në La Liga

barca.jpg

Soccer Football - La Liga Santander - Real Madrid vs FC Barcelona - Santiago Bernabeu, Madrid, Spain - December 23, 2017 Barcelona’s Aleix Vidal celebrates scoring their third goal with Gerard Pique and team mates REUTERS/Sergio Perez

Barcelona e ka vendosur një rekord historik në ligën elitare spanjolle duke mos pësuar humbje në 39 ndeshjeve e fundit në ligë.
Në fitoren e javës së kaluar 3-1 ndaj Leganes, Barça e barazoi rekordin e Real Sociedadit, i cili për shumë vite e mbajti këtë rekord si skuadër e pamposhtur në 38 ndeshje radhazi, transmeton Gazeta Express.

Real Sociedadit kishte dalë skuadër e pamposhtur në 38 ndeshje radhazi të La Ligës në sezonet 1978/79 dhe 1979/80.

Kishte qenë Espanyol skuadra që ia kishte ndërprerë këtë ecuri Real Sociedadit në atë botë.

Ndërkohë, tani Barcelona e ka thyer këtë rekord duke e shënuar fitore ndaj Valencias me rezultat 2-1.

Gjatë 32 ndeshjeve të luajtura këtë sezon në ligë, klubi katalan i ka fituar 25 dhe ka barazuar në shtatë prej tyre, duke mos pësuar humbje fare. /Express/

scroll to top