Slider

COVID-19/ Të rejat e fundit nga bota

1- Shkollat ??në Angli po rihapen të hënën(8 mars) për të gjithë fëmijët.

Kjo vjen ndërsa Britania e Madhe regjistroi numrin më të ulët të përditshëm të vdekjeve të Dielën (82) që nga Tetori.

2- Gjysma e grave mendojnë se ndikimi shoqëror i pandemisë rrezikon kthimin e fitimeve të barazisë gjinore , pas një viti në të cilin ato bartën barrën e humbjeve të punës , shkollimit në shtëpi dhe punët e shtëpisë.

3- Vietnami ka filluar programin e tij të vaksinimit me punonjësit e kujdesit shëndetësor së pari në radhë, pasi vendi dukej i vendosur të përmbajë shpërthimin e katërt të koronavirusit që nga fillimi i pandemisë. 

Vaksinimi i së hënës (8 mars) ishin pjesë e grupit të parë të Vietnamit me 117,600 doza të vaksinës AstraZeneca që mbërriti në fund të muajit të kaluar.

4-Një zyrtar i lartë i Agjencisë Evropiane të Ilaçeve ka nxitur anëtarët e Bashkimit Evropian të përmbahen nga dhënia e miratimeve kombëtare për vaksinën Ruse Covid-19 Sputnik V ndërsa agjencia rishikon sigurinë dhe efektivitetin e saj.

5-Sllovakia, një vend që vuan shkallën më të lartë të vdekshmërisë në botë nga Covid-19 , ka marrë një dhurim prej 15,000 dozave të vaksinave koronavirus nga Franca, tha të dielën kryeministri Sllovak Igor Matovi?.

6-Norvegjia ndoshta do të ketë nevojë për kufizime më të forta për të luftuar ringjalljen e fundit të infeksioneve të koronavirusit , tha kryeministrja Erna Solberg në një fjalim televiziv të dielën.

 “Përpara nesh është një kodër tjetër për t’u ngjitur, ndoshta me masa më të forta kombëtare përpara se të lehtësohemi dhe pastaj të heqim kufizimet”, tha Solberg.

7-SHBA po i afrohet synimit të Joe Biden për 100 milion vaksinime në 100 ditët e tij të para në detyrë, me 90,351,750 doza të vaksinave Covid-19 që nga e diela në mëngjes , thanë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. 

Dozat e vaksinave janë për të dy vaksinat Moderna dhe Pfizer / BioNTech.

8-Më shumë se një mijë klubeve në Amsterdam u dha një pushim i shkurtër nga bllokimi si pjesë e një gjykimi që heton se si ngjarjet e mëdha mund të veprojnë në mënyrë të sigurt mes pandemisë.

9-Një deputet gjerman ka njoftuar dorëheqjen pasi u zbulua se kompania e tij kishte bërë qindra mijëra përmes marrëveshjeve për të blerë maska ??për fytyrën.

10-Policia përdori lotë kundër protestuesve në Athinë të Dielën në mbrëmje pasi pamjet e një oficeri duke rrahur një burrë gjatë një patrullë bllokimi të koronavirusit u bënë virale.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button