Cristiano Ronaldo udhëheq Portugalinë në EURO 2016

Trajneri i kombëtares së Portugalisë në futboll, Fernando Santos, publikoi listën e 23 lojtarëve të cilët do t’i llogarisë në EURO 2016 prej 10 qershorit deri më 10 korrik në Francë. Sigurisht, portugezët do t’i prijë një nga futbollistët më të mirë në botë Cristiano Ronaldo, raporton Anadolu Agency (AA).

Në listë gjendet edhe 18 vjeçari Renato Sanchez, i cili sezonin e ardhshëm do të mbajë fanellën e Bayernit të Mynihut.

Lista e zgjedhjes për Kampionatin Evropian:

Portier: Rui Patricio (Sporting), Anthony Lopes (Lyon, Francë), Eduardo (Dinamo, Kroaci);

Mbrojtje: Cedric Soares (Southampton, Angli), Vieirinha (Wolfsburg, Gjermani), Bruno Alves (Fenerbahce, Turqi), Ricardo Carvalho (Monaco, Francë), Jose Fonte (Southampton, Angli), Pepe (Real Madrid, Spanjë), Eliseu (Benfica), Raphael Guerreiro (Lorient, Francë)

Mesfushorë: Danilo Pereira (Porto), William Carvalho (Sporting), Adrien Silva (Sporting), Joao Mario (Sporting), Joao Moutinho (Monaco, Francë), Andre Gomes (Valencia, Spanjë), Renato Sanches (Benfica).

Sulm: Cristiano Ronaldo (Real Madrid, Spanjë), Nani (Fenerbahce, Turqi), Eder (Lille, Francë), Ricardo Quaresma (Beshiktash, Turqi) dhe Rafa Silva (Braga).

Portugalia në EURO 2016 do të luajë në grupin F me kombëtaret e Islandës, Austrisë dhe Hungarisë.

scroll to top