BotaLajme

INTERPOLI KAP QINDRA VAKSINA FALSE PËR COVID-19

Policia e Afrikës së Jugut ka kapur qindra vaksina false COVID-19 dhe ka arrestuar katër të dyshuar në lidhje me transportin, tha agjencia globale e koordinimit të policisë Interpol, shkruan Reuters, transmeton Insajderi.

Kjo vjen pasi Interpol, me seli në Francë, lëshoi një alarm global në dhjetor për zbatimin e ligjit në 194 vendet e tij anëtare, duke i paralajmëruar ata të përgatiten për rrjetet e krimit të organizuar që synojnë vaksinat COVID-19, si fizikisht ashtu edhe në internet.

Rreth 400 ampula – ekuivalente me rreth 2,400 doza – që përmbajnë vaksinën e rreme u gjetën në një depo në Germiston, në lindje të Johanesburgut, ku oficerët gjetën gjithashtu një sasi të madhe të maskave të rreme 3M, tha agjencia të mërkurën në faqen e saj të internetit.

Tre shtetas kinezë dhe një shtetas Zambian u arrestuan. /Insajderi.com

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button