Kuriozitete

Kjo bimë mbron nga kanceri dhe lehtëson sistemin nervor

Bollëku i vitaminës C dhe squfurit që gjendet në lakër është përgjegjës për faktin se këto perime largojnë me sukses radikalet e lira dhe acidin urik, të cilat janë shkaqet kryesore të sëmundjeve të lëkurës dhe reumatizmit.

Përveç kësaj, lakra e freskët parandalon përthithjen e yndyrës pas vaktit dhe kështu ul nivelet e kolesterolit. Gjatë përtypjes dhe copëtimit, izotiocianatet dhe indolet lirohen nga lakra, substanca që janë provuar të kenë një efekt parandalues ​​kundër kancerit, transmeton portali arbresh.info

Lakra e freskët gjithashtu ndihmon kundër anemisë, pagjumësisë, depresionit dhe ankthit, ndërsa lakra e gatuar është e shkëlqyeshme për detoksifikimin dhe një nga mjetet shëruese më të mira kundër tensionit, ankthit, dobësisë dhe përqendrimit të dobët.

Studime të shumta kanë konfirmuar se njerëzit që hanë lakër shpesh nuk kanë probleme me tretjen, zorrën e trashë, mushkëritë dhe lëkurën. Gjithashtu, njerëzit që kanë nivele të larta të antioksidantëve që rrjedhin nga ushqimi kanë më pak të ngjarë të vuajnë nga sëmundje të zemrës, goditje në tru, transmeton portali arbresh.info

Një gotë lakër e freskët e shtrydhur çdo ditë përmirëson shëndetin e përgjithshëm dhe zvogëlon ose eleminon plotësisht problemet me zorrët, por edhe problemet me aparatin e frymëmarrjes dhe urinimit.

Si ilaç, lakra përdoret më shpesh në formën e veshjeve. Ato janë veçanërisht të efektshme kur bëhet fjalë për kollë të vazhdueshme dhe bronkit. Për këtë qëllim, zhytni një gjethe lakre në ujë të vluar për disa minuta, në mënyrë që të bëhet e ngrohtë dhe e butë. Pastaj lyeni njërën anë me mjaltë. Vendoseni anën ku është mjalti në gjoksin e pacientit.

Metoda e dytë është të vendosni një qese sipër lakrës dhe ta mbështillni me një shall ose peshqir. Kjo duhet aplikuar para gjumit dhe duhet të përdoret deri në shtatë mbrëmje.

E njëjta veshje është shumë e suksesshme për plagët që shfaqen në buzë për shkak të herpesit./arbresh.info/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button