Koha nuk shëron zemrën e thyer, thonë studiuesit

bbb_1497894442-725242.jpg

Këngëtarët, poetët dhe romancierët thonë se koha me të vërtetë shëron plagët.

Por, sipas një studimi të fundit, thuhet se as një orë, madje, nuk shëron një zemër të thyer, shkruan britanikja Telegraph.

Kjo i referohet një studimi të fundit nga Universiteti i Aberdinit, ku thuhet se se të ashtuquajturit sindrom i zemrës së thyer, mund të lënë shenja fizike të cilat nuk mund të shërohen kurrë.

Studimi i financuar nga Fondacioni Britanik i Zemrës eksperimentoi 52 pacientë mbi katër muaj, të moshës ndërmjet 28 dhe 87 vjeç, të cilët vuajtën me atë që njihet zyrtarisht si sindrom takotsubo.

Gjendja pak e njohur u krijua fillimisht në Japoni në vitin 1990 dhe u emërua pas fjalës amtare për një tenxhere të oktapozit, e cila ka një formë unike që i ngjan një barku të majtë të thyer.

U testua momentu kur muskujt e zemrës papritmas “befasohen”, duke shkaktuar që barkusha e majtë të ndryshojë formën dhe zakonisht nxitet nga “stresi intensiv emocional ose fizik”, transmeton Klan Kosova.

scroll to top