Slider

Kthehet Covid-19, ky shtet futet në karantinë

Koreja e Veriut ka urdhëruar një bllokim të rreptë kombëtar, pasi konfirmoi infeksionet e saj të para zyrtare me Covid-19, raporton BBC.

Mediat shtetërore kanë raportuar një shpërthim të Omicron në kryeqytetin Pyongyang, por nuk kanë deklaruar numrin e rasteve.

KCNA tha se udhëheqësi Kim Jong-un ishte zotuar të zhdukte shpërthimin, të cilin ata e quajtën një “emergjencë të rëndë kombëtare”, por vëzhguesit besojnë se virusi ka qenë prej kohësh i pranishëm në vend.

Të huajt thonë se popullsia 25 milionëshe e vendit është e cenueshme, pasi Koreja e Veriut ka refuzuar të administrojë një program vaksinash Covid-19, madje duke refuzuar ofertat nga komuniteti ndërkombëtar për të furnizuar miliona AstraZeneca dhe Sinovac të prodhuara në Kinë, vitin e kaluar.

Ka pasur gjithashtu shqetësime për sistemin e varfër të kujdesit shëndetësor të Koresë së Veriut.

Mënyra kryesore e Koresë së Veriut për të luftuar Covid-in ka qenë mbyllja e kufijve të saj të jashtëm, ishte një nga vendet e para që e bëri këtë në janar 2020.

Por kjo ka ndaluar gjithashtu furnizimet thelbësore që të hyjnë në vend, gjë që ka çuar në mungesa ushqimore dhe një ekonomi në krater.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button