KUJDES/ Ja çfarë përmbanë Nutella

73D5651F-9AA8-4263-8E85-920BCBA81CF5-51423-0000215148B54157.jpeg

Në përgjithësi, Nutella, një lajthi e shijshme dhe përhapja e kakaos , tregtohet si “e shëndetshme”, pavarësisht se është një përhapje e lëngët e çokollatës.
Reklama që shfaqë fëmijët duke e lyer bukën me Nutella ishte përhapur jashtëzakonisht shumë në të gjithë botën.
Në shumicën e vendeve, ajo tregtohet si një krem i thjeshtë lajthie, dhe reklamat theksojnë faktin se Nutella nuk ka ngjyra artificiale.
Por Nutella nuk është tamam një ushqim shëndetësor .

Një imazh tani-viral i ngarkuar në Reddit (dhe fillimisht i krijuar nga qendra e konsumatorit në Hamburg, Gjermani) tregon saktësisht se çfarë ka në një kavanoz të Nutella.
Ndërsa Nutella përmban vetëm pesë përbërës (vaj palme, kakao, lajthi, pluhur qumështi i skremuar dhe sheqer), një gjysmë kavanoz është sheqer.
Sipas etiketës së saj ushqyese, një kavanoz i Nutella ka 21 gram sheqer për 37 gram të përhapur (dy lugë), që do të thotë se në realitet më shumë se gjysma është sheqer.
Pjesa më e madhe e pjesës tjetër është vaji i palmës – një yndyrë e ngurtë, që është shkaktar i kancerit.

 

scroll to top