Lëng krejt natyral për shëndet më të mirë

Receta e mëposhtme është e provuar se është shumë e dobishme për shëndetin e përgjithshëm. Kjo është një pije shumë e shëndetshme që ju mund të përgatisni për pak minuta, transmeton Klan Kosova.

Çfarë ju duhet:

– 4 karrota

– 3 molla

– Një pjesë e vogël e rrënjës së xhenxhefilit

– Lëngun e gjysmë limoni

Çfarë të bëni:

Përzieni të gjithë përbërësit në një mikser derisa ato të përzihen mirë. Merrni këtë pije në mëngjes, para mëngjesit, menjëherë pas përgatitjes.
Rrënja e xhenxhefilit është efektive në uljen e kolesterolit të lartë dhe duke eliminuar bakteret e stomakut, përgjegjës për sëmundjen e ulcerës. Ajo ka efekte pozitive në riparimin e florës dhe rregullon dhimbjet e kokës dhe migrenën.

Karrota, nga ana tjetër, është e dobishme për zemrën tuaj, dhe mishrat e dhëmbëve. Karrota  jo vetëm që mbron trupin tuaj, por ajo është gjithashtu një mjet i fuqishëm kundër sulmit në zemër. Për më tepër, ajo përmirëson shikimin tuaj; lufton kundër kancerit dhe rrit cilësinë e lëkurës.

Për më tepër, molla forcon imunitetin tuaj, stimulon humbjen e peshës dhe përmirëson veshkat, mëlçinë. Plus, ajo stimulon tretjen, parandalon sëmundjet e gojës, mbron enët e zemrës dhe gjakut, redukton stresin, lodhjen dhe pagjumësinë, parandalon disa lloje kanceresh dhe mbron kundër baktereve dhe viruseve.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme është se limoni redukton presionin e lartë të gjakut, eliminon  toksinat,  zvogëlon dhimbjet, lufton kundër infeksioneve, gripit dhe gjithashtu parandalon sëmundjet orale. Përveç kësaj, ndihmin në forcimin e sistemit imunitar dhe parandalon krijimin e infeksioneve.

scroll to top