NASA përgatitet të gjuajë me bombë bërthamore asteroidët e rrezikshëm

Me shanset që një asteroid i madh të godasë Tokën dhe të fshijë racën njerëz, NASA dhe Administrata Kombëtare e Sigurisë Bërthamore (NNSA) kanë bashkuar forcat për të zhvilluar një mjet hapësinor për të shmangur gurët hapësinorë që nisen drejt planetit tonë.
I quajtur me vend HAMMER (çekiç) (Misioni i Zbutjes së Asteroidit Super shpejt për Reagimin e Emergjencave), anijen e re do të përplaset me një asteroid që do të ndryshojë rrugën e tij larg Tokës, ose ta hedhin në erë me një armë bërthamore, shkruan teknologjia ueb blog ExtremeTech, transmeton portali arbresh.info.
Si pjesë e kësaj përpjekjeje, NASA ka dërguar mjetin hetues OSIRIS-Rex në një asteroid pranë Tokës, i quajtur Bennu, për të mbledhur një mostër prej 2,1 inç nga sipërfaqja e saj dhe për ta sjellë atë në Tokë më vonë këtë vit.
Duke llogaritur trajektoren e sondës për misionin hipotetik HAMMER, kërkuesit përcaktuan se ka një shans të vogël prej 1 në 2.700 që Bennu mund të përplaset me planetin tonë në vitin 2035. Goditja e Tokës, 1,600 këmbë, Bennu 74 miliardë dollarësh do të prodhonte një shpërthim prej 1,15 gigatonësh, që është rreth 23 herë më i madh se bomba me hidrogjen më e fuqishme e shpërthyer ndonjëherë, dhe ende vetëm një pjesë e asteroidit më të madh atje.
Udhëtimi në 22,000 milje në orë, HAMMER 8,8 ton do të ishte ende në gjendje të gjeneronte grushtim të mjaftueshëm për të hequr madje edhe një asteroid relativisht të vogël si Bennu jashtë kursit.
Specialistët e NASA-s besojnë se do të duhet të hedhin në erë një flotë të tërë të anijeve HAMMER për të ngadalësuar asteroidin dhe për të ndryshuar trajektoren e saj drejt diellit.
Në rast të dështimit për të shmangur asteroidin në fillim, është gjithashtu në dispozicion një version bërthamor i HAMMER-it, me armë bërthamore amerikane aktuale mjaft të fuqishme për të goditur një asteroid të madh me madhësi Bennu jashtë kursit./Arbresh.info/

scroll to top