Ndryshimi i klimës do të sjell më shumë Uraganë

uragan.png

Zyrtarët janë duke paralajmëruar për një numër të madh vdekjes në Bahamas, pasi Uragani Dorian zbriti në Tokë si një stuhi e kategorisë së 5-të.

Ai zbriti në një Kategori 1 përpara se të godiste brigjet lindore të Shteteve të Bashkuara të premten, transmeton portali arbresh.info

Shërbimi evropian i monitorimit të mjedisit detar, Koperniku Marine, e ka quajtur Dorian uraganin më të fuqishëm për të goditur një ishull Atlantik, dhe shumë ekspertë paralajmërojnë se ngrohja globale do ta bëjë këtë lloj të ngjarjes ekstreme të motit më të përhapur.

“Ekziston një konsensus i fortë në komunitetin e shkencës së uraganit që një klimë ngrohëse po çon në më shumë uragane me intensitet të lartë, të tilla si Cat 4 dhe 5”, tha Timothy M. Hall, një studiues në Institutin NASA për Euroneës.

Sipas tij, detajet e shkaqeve janë të ndërlikuara, por por një përafrim i parë është thjesht se ka më shumë nxehtësi në oqean dhe se kjo nxehtësi shkakton uraganë.

Nga stuhitë e mëdha pritet të preket edhe Mesdheu, pasi temperaturat janë rritur ndjeshëm, tha metorologu spanjoll Mario Picazo.

“Një pjesë e madhe e detit do të jetë në gjendje të ushqejë një uragan duke marrë parasysh temperaturat e ujit prej + 26 ° C në pothuajse të gjithë pellgun”, tha ai.

Uraganet mesdhetare, të njohur si “medicanes”, janë ciklonet intensivë më të vegjël se uraganet. Ato nuk zgjasin më shumë se një ditë të vetme dhe erërat e tyre nuk kalojnë 100 kilometra në orë.

Në vitin 2018, Greqia u godit nga një “medican” i rrallë i cili shkaktoi përmbytje të mëdha./

scroll to top