Një ditë para takimit, Thaçi bëhet se po i pengon shumë Vuçiqi, e quan dreq

Hashim-Thaçi2-637x358.jpg

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për KosovaPress e konfirmon takimin dhe shpjegon se çfarë pret nga ky takim.

Si gjithmonë, e quan takim të vështirë, e duke folur për presidentin serb, Aleksander Vuçiq, ai thotë se më me dëshirë do të dialogonte me një dreq sesa me të.

 

Ka bërë thirrje te i gjithë spektri politik në Kosovë për një vetëdije më të lartë shtetërore për një vendimmarrje më të shpejtë për përfaqësim politik me bazë më të gjerë politike. Thotë se SHBA-ja dhe BE-ja janë në mbështetje të këtij procesi. Thaçi është pyetur edhe për vendimin e Qeverisë për masën 10% të importeve nga Serbia, ndërkohë garanton rrugë të sigurt euroatlantike për Kosovën nëse arrihet marrëveshja, pra njohja reciproke. Ai ka bërë thirrje te i gjithë spektri politik për një vendimmarrje më të shpejtë për përfaqësim politik me bazë më të gjerë politike.

 

Thaçi thotë se më me dëshirë do të dialogonte me një dreq sesa me Vuçiqin.

 

Ai thotë se finalizimin e saj do ta mbyllë i gjithë spektri politik. I pyetur për vendimin e Qeverisë së Kosovës, për masë prej 10% për produktet e importuara nga Serbia, ai nuk ka dashur ta komentojë.

 

Ai thotë se secili institucion merr vendime dhe merr edhe përgjegjësitë që dalin prej atyre vendimeve. Ndërkohë takimi në Bruksel do të zhvillohet para atij që do të jetë në Paris, ku të dy presidentët kanë pranuar ftesën e presidentit të Francës, Emanuel Macron me rastin e 100-vjetorit të armëpushimit të parë të Luftës së Parë Botërore. /KP/

scroll to top