Një luftanije ruse kalon nëpër ngushticën e Bosforit , ushtari në bord mban një raketa tokë-ajër , Turqia është “një provokim”

Një luftanije ruse ka kaluar kohët e fundit nëpër ngushticën e Bosforit në Stamboll, ku eshte pare një ushtar në bord i cili  mban një raketa tokë-ajër, një akt te cilin i dërguari i lartë i Turqisë e quajti “një provokim”, njoftojnë mediat vendase të dielën.

Kanali televiziv privat NTV  ka transmetuar fotografi ku tregon një ushtar duke mbajtur një raketë mbi shpatullën e tij në një pozicion të gatshëm për gjuajtje kur luftanijen ruse Ceaser Kunikov ka kaluar nga Bosforit në drejtim të Detit Mesdhe.

Si Ankaraja dhe Moska janë ende të grindjeve mbi rrëzimin e një avioni luftarak rus, ministri i jashtëm turk Mevlut Çavusoglu përshkroi shfaqjen e një raketë nga ushtar rus si “provokim”.

“Unë shpresoj se nuk do të ketë përsëritje,” tha ministri.

Luftanijet që kalojnë nga ngushtica e Bosfori dhe Dardanelet të Turqisë  me ushtarë që mbante armët ne te tilla pozicione janë edhe kundër frymës së Konventës së 1936 te Montreux, thanë analistët ushtarakë të cilët folën për mediat turke.

Ngushtica e Bosforit 31-km e gjatë ka parë një trafik të dendur të luftanije këto ditë pasi Turqia rrëzoi një avion luftarak rus në 24 nëntor.

Rusia ka ndërmarrë një sërë sanksionesh kundër dhe ka përshkallëzuar luftën e fjalëve me Turqinë, pasi Ankaraja refuzoi të kërkonte falje për incidentin.

Tre anije luftarake të NATO-s të dielën do të ankorohen në brigjet Sarayburnu të Stambollit, pasi aleanca ushtarake ka shprehur mbështetje për Turqinë, si një aleat i NATO-s.

scroll to top