Palapetë me kajsi

palapetë-me-kajsi.jpg

Nevojiten:

▪ 300 – 400 g qumësht
▪ 3 vezë
▪ 100 – 150 g miell
▪ pak kripë
▪ 50 ml vaj

Përgatitja:

Tundni vezët, shtoni qumështin dhe miellin, pak kripë dhe ngjisheni brumin të bëhet pak më i trashë se për palapeta klasike.

Tepsinë lyeni me vaj dhe futeni në furrë të nxehur. Qitni në tepsi, pastaj radhisni pemët (kajsitë).

Piqeni në 200 gradë rreth 40 minuta.

scroll to top