Pasta me limon

Përbërësit: ▪ 250 g pasta ▪ 100 g gjalpë ▪ një lugë e vogël e lëvoreve të grira në rende ▪ 50 ml lëng limoni ▪ kripë, piper, borzilok i freskët ▪ djathë ▪ kaçkavall Përgatitja: Zieni pastën në ujë të njelmët mjaft të ngrohtë, mirëpo lëreni të mbetet pak e fortë, sepse zierjen do ta përfundoni në salcë. Gjatë asaj kohe, në një tigan të thellë qitni gjalpin, lëvoren dhe lëngun e limonit dhe lërini që gjalpi të shkrihet në temperaturë mesatare. Pastën kullojeni, mirëpo ruajeni një filxhan lëngu në të cilin do ta zieni. Shtoni në tigan gjysmën e lëngut që e keni ndarë në filxhan, qitni kripë dhe piper sipas shijes dhe zieni ngadalë derisa të bëhet plotësisht e gatshme. Qitni lëngun sipas nevojës. Pastën menjëherë servojeni në pjata, qitni sipër fletë pekorine dhe dekorojeni me fletë borziloku.

pasta-

scroll to top