BotaLajme

Përdorën gjak njerëzish për të modifikuar atletet, Nike padit ‘Satan Shoes’

Nike po padit kolektivin e artit Brooklyn MSCHF mbi një palë atlete Nike.

Marka e njohur Nike po padit kolektivin e artit Brooklyn MSCHF mbi një palë atlete “Satan Shoes” që përmbajnë një pikë gjaku të vërtetë njerëzor në thembra, shkruan BBC.

Atletet me çmim 1,018 dollarë (740 £), të cilat shfaqin një kryq të përmbysur, një pentagram dhe fjalët “Luke 10:18”, u bënë duke përdorur Nike Air Max 97 të modifikuar.

MSCHF lëshoi ​​666 palë këpucë të hënën në bashkëpunim me reperin Lil Nas X dhe thotë se ato u shitën në më pak se një minutë.

Nike pretendon shkelje të markës tregtare.

Këpucët e zeza dhe të kuqe u “lëshuan” nga MSCHF të hënën, që pason lansimin e këngës më të fundit të Lil Nas X Montero, e cila debutoi në YouTube të premten e kaluar.

Në videon muzikore, reperi shihet duke rrëshqitur një shtizë nga parajsa në ferr, i veshur me një palë atlete ‘Satan Shoes’.
Imazhet dhe këpucët referojnë në vargun biblik Luke 10:18 – “Kështu Ai i tha atyre: ‘Unë pashë Satanin të binte si rrufe nga qielli’.”

Çdo këpucë përmban një tabelë amortizimi të flluskës së ajrit Nike, që përmban 60 centimetra kub (2,03 ons lëng) me bojë të kuqe dhe një pikë të vetme gjaku njerëzor, dhuruar nga anëtarët e kolektivit të artit.

Gjiganti i këpucëve sportive thotë në një paraqitje në Gjykatën e Qarkut të SH.B.A.-së për Distriktin Lindor të Nju Jorkut se nuk miraton ose autorizon atletet e personalizuara Satan.

Nike po i kërkon gjykatës të ndalojë MSCHF nga shitja e këpucëve dhe t’i parandalojë ato që të përdorin markën e saj të famshme të dizajnit Swoosh.

“MSCHF dhe Këpucët e tij të paautorizuara ‘Satan’ ka të ngjarë të shkaktojnë konfuzion dhe të krijojnë një lidhje të gabuar midis produkteve të MSCHF dhe Nike”, thotë gjiganti i këpucëve sportive në proces gjyqësor.

“Në fakt, tashmë ka prova të konfuzionit të dukshëm që ndodhin në treg, duke përfshirë thirrjet për të bojkotuar Nike në përgjigje të lëshimit të Satan Shoes të MSCHF, bazuar në besimin e gabuar se Nike ka autorizuar ose aprovuar këtë produkt”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button