Rrezikon 37 vite burg sepse ofendoi qenin e mbretit

Në Tajlandë është e ndaluar të fyesh  mbretin. Madje edhe nëse bëhet fjalë për qenin e tij.

Një shtetas tajlandez rrezikon plot 37 vite burg për mungesë respekti ndaj qenit Tongdaeng, që i përket familjes së mbretit Bhumibol Adulyadej.

Thanakorn Siripaiboon akuzohet se ka pëlqyer dhe më pas ka shpërndarë në rrejtet sociale, një postim ku imazhi i mbretit shfaqet i modifikuar.

“Postimi përfshinte tre foto, dhe një mesazh satirik për qenin”, shpjegon avokati i të pandehurit.

Sipas ligjit tajlandez mbi Siripaiboon rëndojnë tre akuza, që përfshijnë secila nga 15 vjet heqje lirie.

 

mbreti

mbreti 2

mbreti 3

scroll to top