Rusia pakt me Ushtrinë e Lirë Siriane kundër Asadit

Presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë ruse për të marrë veprim “shumë të ashpër” kundër çfarëdo kërcënimi ndaj forcave të saj në Siri. Objektivat e tilla duhet të jenë të “shkatërrohet menjëherë”, ai u tha zyrtarëve të mbrojtjes në komentet televizive. Putin nuk dha hollësi mbi kërcënimet specifike, por Turqia dhe Rusia aktualisht janë mbërthyer në një mosmarrëveshje në lidhje me rrëzimin e një avioni rus nga Ankaraja.

Turqia tha se sulmuesi kishte hyrë në hapësirën ajrore të saj, diçka e mohuar nga Rusia. Një pilot rus është vrarë në rrëzimin e Su-24 bombardues, siç ishte një detar dërguar në një mision të shpëtimit, duke dëmtuar rëndë lidhjet normalisht ngushta midis Ankarasë dhe Moskës. Putin paralajmëroi kundër “provokimeve të mëtejshme”, pa përmendur Turqinë. Rusia tani mbështet AMF. Rusia filloi sulmet ajrore në Siri në shtator, me kërkesë të aleatit të tij të presidentit Bashar al-Asad.

Në një përditësim mbi operacionet ruse, Putin tha se ushtria është mbështetëse e Forcave të lira Siriane (FSA) të cilat janë duke luftuar kundër presidentin Assad dhe janë duke bombarduar nga Rusia. Megjithatë, një zëdhënës i Kremlinit më vonë u shfaq për të kundërshtojnë këtë, duke thënë se Rusia ishte furnizuar me armë në “autoritetet e legjitime të Republikës Arabe të Sirisë”. FSA nuk është përgjigjur komenteve të Putinit.

Dhe një zyrtar amerikan i afërt me koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër të ashtuquajturit Shtet Islamik (IS) i tha BBC: “Ne nuk kemi parë ndonjë dëshmi se rusët dhe Ushtria e Lirë Siriane janë duke punuar së bashku, unë mendoj se kjo është thjesht propagandë” .Kremlini ka mohuar akuzat nga koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara që veprojnë në Siri shpesh në shënjestër opozitën e moderuar siriane, në vend se militantët./BBC

scroll to top