BotaLajme

Vdekja e 4 turistëve, ambasada ruse: Do kryejmë ekspertisë mjeko-ligjore në Rusi

Ambasada ruse ka konfirmuar se ditën e sotme janë tërhequr nga morgu trupat e pajetë të katër turistëve rusë që humbën jetën në një hotel në Qerret.

Ambasada ka deklaruar se do të kryhet një ekspertizë mjeko-ligjore shtesë në Rusi për të zbuluar shkaqet e vdekjes 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës.

‘Në mëngjesin e hershëm të 22 tetorit trupat e pajetë të shtetasve rusë, të cilët humbën jetën në 15 tetor në territorin e Republikës së Shqipërisë, u nisën në Rusi me një fluturim të rregullt.

Sipas legjislacionit rus, mund të kryhet një ekspertizë mjeko-ligjore shtesë për të zbuluar shkaqet e vdekjes së tyre.

Shpresojmë në marrjen sa më të shpejtë të përfundimeve zyrtare nga pala shqiptare, si edhe në bashkëpunimin e mëtejshëm të ngushtë të organeve ligjzbatuese ruse dhe shqiptare për sqarimin e rrethanave të tragjedisë.’– njofton ambasada ruse.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button